Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
LIST OTWARTY DO RODZICÓW
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży
Szanowni Państwo!
W marcu 2023 roku VII Liceum Ogólnokształcące im. Nauczycieli Tajnego w Białymstoku przystąpiło do realizacji projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który ma rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów. Wyrobienie nawyku regularnego czytania i sięgania po książkę jest możliwe dzięki
współpracy domu rodzinnego i szkoły. Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Zachęcajmy swoje dzieci do tej formy spędzania wolnego czasu.
Dowiedziono, że oddawanie się lekturze ćwiczy i usprawnia mózg. Czytanie to najlepsza i najtańsza rozrywka. Książki otwierają przed nami wiele światów, w którym wszystko jest możliwe. Działają jak lek, są alternatywą dla Internetu i gier komputerowych. Czytanie sprawia, że tworzymy więzy międzyludzkie, rozwijamy język, zdobywamy wiedzę z różnych dziedzin. Umożliwia kształtowanie określonych zainteresowań i umiejętności, takich jak: płynne wypowiadanie się, rozwijanie inteligencji i budowanie własnej wiedzy o świecie. Czytający dostrzegają więcej, szybciej, wyciągają wnioski, charakteryzują się analitycznym myśleniem. Sprawienie, by książka była ważna i kojarzyła się z rzeczą przyjemną, to również zadanie szkoły. Biblioteka szkolna podejmuje różnorodne działania mające na celu popularyzację czytelnictwa. Przyłączamy się do obchodów literackich świąt okolicznościowych, organizujemy konkursy, wystawy, akcje, spotkania autorskie. Najważniejszym działaniem jest jest pozyskanie pieniędzy w ramach projektu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na zakup nowości wydawniczych, książek, które swoją tematyką odpowiadają gustom i zainteresowaniom młodych ludzi. Zasoby biblioteki szkolnej wzbogacą się o atrakcyjne tytuły, z których Państwo możecie korzystać. Serdecznie zapraszamy Was i Wasze dzieci.
Mam nadzieję, że wspólne działania przyczynia się do zaszczepienia w naszych wychowankach miłości do książek i że czytanie będzie dla nich czymś absolutnie oczywistym i naturalnym.
Anna Słomka – nauczyciel bibliotekarz