Półka Bookcrossingowa z książkami dla pacjentów
Moi drodzy,
jeśli macie w swoich biblioteczkach książki dla dzieci i młodzieży to możecie pomóc przekazując je do Biblioteki VII LO .
Wraz z Samorządem Uczniowskim organizujemy dla podopiecznych Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku półkę bookcrossingową z książkami dla pacjentów (dzieci od najmłodszych lat do 18. roku życia).
Zbiórkę planujemy do 18 grudnia.
Bookcrossing - idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawienie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej.
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma, wirtualna biblioteka - bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych. Bookcrosserzy, czyli ludzie uprawiający bookcrossing, tłumaczą swoją ideę tym, że
książki nie lubią być więzione w domu na półkach,
wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.
Idee krążącej książki narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku, jej inicjatorem był programista komputerowy, Ron Hornbaker. Swój pomysł nazwał bookcrossingiem (po polsku wymiana książek, książko-krążenie, książka w podróży). W marcu 2001 r. założył stronę internetową. Cztery tygodnie później ogłosił, że zamierza rozszerzyć swój projekt na cały świat. W 2004 roku wyrażenie "bookcrossing" trafiło do słownika Oxfordu. Było także tematem australijskiego serialu obyczajowego "Sąsiedzi". W listopadzie 2013 roku zarejestrowano na stronie 2 274 172 użytkowników i 10 026 453 książek z 132 krajów.
Bardzo dziękujemy za życzliwość :)